Sveicināti Viesis | RSS

mindfields.ucoz.lv

Trešdiena, 06.11.2024, 10:44
Sākums » Raksti » galdniecības sadaļa

koksne un koksnes materiāli
Iepazīstot koka sastāvdaļas, to uzbūvi un ilgo augšanas laiku, mēs sapratīsim, cik svarīgi ir ekonomiski izlietot koksni mūsu tautas saimniecības vajadzībām.
Koksnes uzbūve parādīta stumbra šķērsgriezumā, kur redzams kodols,serde, koksne un miza (). Kodols, kura diametrs ir no 2 līdz 5-8 mm, ir irdens. Serde sastāv no koksnes, kas izveidojusies koka augšanas pirmajos gados. Šī koksnes daļa ir irdena un vāji saaugusi ar kodolu. Serde sastāda vienu desmito daļu no stumbra diametra.
Koksne ir stumbra galvenā daļa, kas veidojās no ik gadus pieaugošam gredzenveida slāņiem,kurus sauc par gadskārtām. Gadskārtu gredzeni ir ļoti labi saskatāmi. To platums ietekmē koksnes kvalitāti un īpašības. Skujukokiem ir jo izturīgāka kosne,jo šaurāki gadskārtu gredzeni.Vērtējot skujukoku koksni, par labākas kvalitātes koksni uzskata tādu,kurai radiālā virzienā stumbra viena centimetra šķērsgriezumā ir ne mazāk kā 3 un ne vairāk kā 25 gadskārtas. Lapu kokiem (ozolam,osim,kastaņai) tieši otrādi- jo platāki gadskārtu gredzeni,jo blīvāka,cietāka un izturīgāka koksne.
Atkarībā no koksnes uzbūves koki var būt ar kodolu (priede,lapegle,ozols,osis) vai bez kodola (bērzs, apse,alksnis, skabardis,kļava). Kokiem, kuriem ir kodols, koksnes daļa ,kas atrodas tuvāk serdei,ir tumšākā krāsa un to arī sauc par kodolu,bet periferiālā,jaunākā kosnes daļa ir aplieva. Kodola koksne ir blīvāka,cietāka un izturīgāka. Tā ir izturīgāka arī pret puvi. Aplieva nav tik izturīga un blīva.
Dažām bezkodola koka sugām novērojams stumbra centrālās daļas satumsums, tā saucamais pseidokodols. Tāds mēdz būt bērzam,kļavai, dižskabardim,apsei.
Mēbeļu, dekoratīvo izstrādājumu un ēku konstruktīvo elementu izgatavošnai izmanto tikai koksni bez serdes daļas.Serdes koksne ir mazāk izturīga, un to lieto taras, sētas elementu,starpsienu u.c. izgatavošanai.
Miza sastāv no ārējā korķa slāņa un iekšējā-lūksnas slāņa. Korķa kārta pasargā koku no ārējās kaitīgās mehāniskās iedarbības,bet pa lūksni sula virzās lejup. Starp mizu un koksni atrodas plāns audu slānis,kas nosaka koka augšanu resnumā.
Daudz vairāk par mūsu Latvijā augošajiem kokiem un to detalizētāku aprakstu atradīsi šajā tiešam ar saturu bagātajā mājaslapā----> (jekabs.lathost.lv)
Izmantotā literatūra.
(H.Šterns)
"Namdaru un būvgaldnieku darbi"
Rīga "AVOTS" 1987

Kategorija: galdniecības sadaļa | Pievienoja: mindfields (06.03.2009)
Skatījumu skaits: 6570 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: