Sveicināti Viesis | RSS

mindfields.ucoz.lv

Trešdiena, 06.11.2024, 10:41
Sākums » Raksti » galdniecības sadaļa

kokapstrāde
Ir 8 zāģmateriālu apstrādes veidi: zāģēšana ,ēvelēšana,kalšana,uzbšana, virpošana , lobīšana un slīpēšana. Visos šjaos kokapstrādes veidos tiek nogrieztas skaidas.
Jebkura kokmateriālu griezējinstrumenta (ko darbina ar roku vai mehāniski) galvenā daļa ir ķīlis;tam ir priekšējā, sānu un muguras skaldne. Priekšējās un muguras skaldnes krustošanās smaili sauc par griezējšķautni jeb griežņa asmeni. Dažiem darbarīkiem,piemēram, šķērszāģu zobiem, griezējšķautne veidojas, krustojoties priekšējai un sānu skaldnei.
Pēc darbarīka griezējšķautņu skaita griežņus iedala vienkāršjos un komplicētajos griežņos. Pie vienkāršajiem griežņiem pieskaitāmi darbarīki,kuriem ir viena ēvelēšanas griezējšķautne,piemēram, skrubes,rupjēveles,gludēveles,dzegēveles,gropēveles u.c, kā arī ēvelmašīnu,biezuma ēvelmašīnu u.c,darbagaldu naži. turpretīm komplicētie griežņi ar divām un vairāk griezējšķautnēm ir ar roku spēku, kā arī mehāniski darbināmiem zāģiem,urbjiem,dažiem frēžu kronīšiem u.c.
Griešanas procesā grieznis iedziļinās koksnē un sastop pretestību, kuras pārvarēšanai nepieciešams spēks. Šo spēku sauc par griešanas spēku un izsaka spēku kilogramos (kgf).
Pretestības lielums, ko grieznis sastop uz skaidas 1 cm2 šķērsgriezuma laukuma, sauc par griešanas īpatnējo pretestību. Šī pretestība ir vienāda ar griešanas spēku, kas dalīts ar šķērsgriezuma laukumu, t.i., kgf/cm2. Griežot koku ,liela nozīme ir leņķiem,ko griežņa priekšējā un muguras skaldne veido ar koksnes apstrādāto un apstrādājamo virsmu. Leņķi ko veido priekšējā un muguras skaldne,sauc par asinājuma leņķi. To izvēlās atbilstoši apstrādājamās koksnes cietībai. Asinājuma leņķis ēvelnažiem un galdnieka kaltiem ir 20...30 grāgiem,bet grudkaltiem -18...20 grādiem.
Leņķi starp griežņa priekšējo skaldni un apstrādāto koksnes virsmu sauc par griešanas leņķi. Ēvelnažiem šim leņķim jābut 45...50grādi,bet ēvelmašīnu griezējnažiem-45-65grādi. Apstrādātās virsmas gludums ir atkarīgs no grīešanas leņķa - jo tas lielāks,jo gludāku iegūst apstrādāto virsmu. Palielinot griešanas leņķi ,vienlaikus palielinās arī griešanai vajadzīgais spēks. Bez tam apstrādātās virsmas gludumu arī ietekmē griezinstrumenta rotācijas ātrums,kā arī detaļas padeves ātrums. Šo sakarību var izteikt šādi: jo lielāks ir griezējinstrumenta rotācijas ātrums,jo mazāka ir padeve,jo gludāku iegūst detaļas virsmu.
Leņķi, ko veido griežņa muguras skaldne un apstrādātās detaļas virsma,sauc par muguras leņķi. Šī leņķa lielums ir atkarīgs no asinājuma leņķa un griešanas leņķa lieluma. Apstrādājos koksni ar griezni dažādos virzienos, izšķir trīs pamatvariantus: griešana šķērsām koksnes šķiedrām,griešana paralēli koksnes škiedru virzienam un griešana šķērsām koksnes šķiedrām- tangenciālā virzienā.
Pievienotie faili: 3722966.jpg(21Kb) · 2817517.jpg(27Kb) · 1823824.jpg(78Kb)
Kategorija: galdniecības sadaļa | Pievienoja: mindfields (06.03.2009)
Skatījumu skaits: 2381 | Reitings: 0.0/0
Komentāru kopskaits: 0
Vārds *:
Email *:
Kods *: